Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádku
Další informace

Chceš zhubnout?
Zdravě jíst? Makáš na sobě?

Tipy zdarma emailem

Individuální jídelníčky - Motivace - Rady a tipy - Doplňky

Účinky zeleného čaje na organismus

Věděli jste, že čaj je hned po obyčejné vodě nejčastěji konzumovaným nápojem na světě? Ano, trumfnul dokonce i tolik oblíbenou kávu. Pravdou ovšem zůstává, že skoro 80 % vypitého čaje tvoří čaj černý.

Účinky zeleného čaje na organismus

Zelený čaj pochází z Indie a Číny, lidé ho pijí víc než tisíc let a jeho popularita podle všeho vůbec neupadá. Naopak!

Věděli jste, že čaj je hned po obyčejné vodě nejčastěji konzumovaným nápojem na světě? Ano, trumfnul dokonce i tolik oblíbenou kávu. Pravdou ovšem zůstává, že skoro 80 % vypitého čaje tvoří čaj černý. Ten zelený překvapivě zaostává, což je opravdu s podivem, když uvážíte, kolik příznivých účinků s sebou jeho konzumace nese. Vzhledem k tomu, že lístky zeleného (a také bílého) čaje nebyly upraveny fermentací, uchovávají si vysoký podíl antioxidantů a dalších důležitých látek.

Po staletí tak řada národů nahlíží na zelený čaj jako na "všelék", hojně používaný  k hojení ran, podpoře trávení, zlepšení činnosti srdce i k léčbě celé řady psychických poruch.  Konec konců ani moderní medicína nemůže jeho přínos popřít a k dispozici máme celou řadu odborných studií, jež jasně ukazují, že zelený čaj má pozitivní vliv na mnoho nejrůznějších onemocnění. A začít můžeme hned u jednoho z nejobávanějších.

ZELENÝ ČAJ A RAKOVINA

Polyfenoly obsažené v zeleném čaji zcela prokazatelně tlumí růst a způsobují zmenšení mnoha zhoubných nádorů. Bezpočet studií také ukazuje, že národy, mezi nimiž je pití zeleného čaje hojně rozšířené, se mohou pochlubit překvapivě nízkým výskytem některých druhů rakoviny.  Riziko rakoviny slinivky údajně pravidelná konzumace zeleného čaje sníží až o 50 %. Velmi příznivý vliv má ale zelený čaj i na prevenci rakoviny prsu, vaječníků, tlustého střeva, močového měchýře, jícnu, plic, žaludku, prostaty a kůže.

Vědci se domnívají, že vysoká hladina polyfenolů napomáhá usmrcení rakovinných buněk a zabraňuje jejich růstu. Nicméně přesný mechanismus účinku bude muset být teprve doložen dalšími výzkumy. 

ZELENÝ ČAJ A NEMOCI SRDCE

Kardiovaskulární onemocnění patří v západních zemích k jedné z nejčastějších příčin úmrtí. Víc  než potěšující jistě bude zpráva, že pití zeleného čaje výrazně sníží riziko rozvoje těchto chorob. Zelený čaj za to vděčí obsahu látek zvaných katechiny, které působí přímo na kardiovaskulární systém. 

ZELENÝ ČAJ A HLADINA CHOLESTEROLU

Potřebujete snížit nadměrně zvýšenou hladinu LDL (špatného) cholesterolu? Pijte zelený čaj. Nebo ještě lépe užívejte kapsle s extraktem zeleného čaje. Podle provedených studií by dávka měla být vyšší než 1 litr čaje za den, abyste dosáhli požadovaných účinků. V tomto směru se tedy jeví jako efektivnější právě použití koncentrovaného extraktu.

ZELENÝ ČAJ A MOZKOVÁ MRTVICE

Už řadu let se z odborných kruhů ozývá, že pití kávy i čaje může snížit riziko mozkové mrtvice.  Autoři jedné japonské studie dokonce tvrdí, že nejlepších výsledků dosahovali u lidí konzumujících oba nápoje (tzn. zelený čaj i kávu).

ZELENÝ ČAJ A CUKROVKA

Na přímém vlivu pití zeleného čaje a zlepšení stavu diabetických pacientů se odborníci stále nemohou shodnout. Každopádně mohou látky obsažené v zeleném čaji snížit riziko vzniku cukrovky II. typu.

ZELENÝ ČAJ A OBEZITA

Ačkoliv studie, jichž se účastnili obézní lidé, nepřinesly žádné výrazné účinky, je zelený čaj často spojován s hubnutím. A existuje k tomu řada dobrých důvodů. Kombinace fyzické aktivity a pití zeleného čaje totiž výsledky přináší a navíc poměrně slibné. V takovém případě totiž účinné látky obsažené v čaji pomáhají stimulovat spalování tuků.

ZELENÝ ČAJ A ZÁNĚTLIVÁ ONEMOCNĚNÍ KŮŽE

Tradiční čínská medicína využívala při kožních problémech zelený čaj už před stovkami let. Moderní medicína se k tomu mnohdy vrací. Lidé trpící lupénkou, či jinými potížemi spočívajícími v zánětlivých projevech, zarudnutí či šupinatění pokožky, mohou zelený čaj užívat vně i vnitřně. Jeho účinek totiž spočívá ve zpomalení růstu kožních buněk a v regulaci buněčného cyklu pleti

ZELENÝ ČAJ A REVMATOIDNÍ ARTRITIDA

Protizánětlivých účinků zeleného čaje je možné úspěšně využít i v terapii revmatoidní artritidy. Pravidelná konzumace tohoto nápoje by mohla být velmi přínosnou pomocnou léčbou.

ZELENÝ ČAJ A PAMĚŤ

Již několik výzkumů potvrdilo, že má zelený čaj příznivý vliv na kognitivní funkce, zejména na naši paměť.  Toho se chystají odborníci využít především v rámci podpůrné léčby celé řady neurologických i psychiatrických onemocnění.

ZELENÝ ČAJ A ALZHEIMEROVA CHOROBA + STAŘECKÁ DEMENCE

Před šesti lety byly publikovány výsledky studie, na jejímž základě vědci prokázali, že jedna ze složek zeleného čaje může přímo ovlivnit Alzheimerovu chorobu. Její účinek spočívá v tom, že chrání buňky našeho těla před toxickými vliv bílkoviny amyloid-beta, která hraje klíčovou roli v rozvoji tohoto onemocnění. Ve studii byla použita vysoká koncentrace této látky, každopádně probíhají další výzkumy, jejichž cílem je odhalit, zda podobný protektivní účinek bude mít i menší dávka.

Asi není třeba dodávat, že zelený čaj zcela evidentně patří k nejzdravějším nápojům, jaké si doma můžete připravit.  Nejčastěji se ve spojení s ním mluví o epigallokatechin-3-galátu (ECGC), což je bioaktivní polyfenol s celou řadou zdraví prospěšných antioxidačních účinků.

Jakou formu zvolit?

Zelený čaj koupíte buď hotový v láhvi slazený cukrem nebo umělými sladidly, případně ve formě sáčků, instantní či sypaný.  V posledních letech je také velmi populární extrakt - nejčastěji ve formě kapslí.

Odborníci poukazují na to, že kupovaný čaj v láhvích, případně čaj vařený ze sáčků, nemá nikdy takový obsah účinných látek jako správně připravovaný čaj sypaný.

Má zelený čaj nějaké nežádoucí účinky?

Případných nežádoucích účinků a kontraindikací není v konzumaci zeleného čaje u dospělých lidí mnoho. Potíže mohou mít jedinci přecitlivělí na kofein, u nichž se pak objevují úzkosti, nespavost, nevolnost či podrážděnost.

Na pozoru by se měli mít lidé, užívající léky na srážlivost krve (Warfarin). Zelený čaj totiž obsahuje vitamin K, který narušuje účinek těchto léčiv.

Současně není vhodné pít zelený čaj (či užívat kapsle s jeho extraktem) v kombinaci s jinými stimulanty. V takovém případě riskujete zvýšení krevního tlaku a tepové frekvenci.

Obvykle se tedy doporučuje, aby lidé trpící vysokým krevním tlakem, chronickým onemocněním jater či ledvin, žaludečními vředy či úzkostmi nepili čaj ve větším množství a užívání suplementů (v nichž je koncentrace účinných látek vyšší) rozhodně konzultovali s lékařem. Podobné upozornění platí i pro těhotné a kojící ženy.

Galerie Účinky zeleného čaje na organismus

Tipy zdarma emailem
  • Individuální jídelníčky
  • Motivace a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Úspěšné příběhy
Účinky zeleného čaje na organismus

5 zdravých svačinek, které si můžete dát před spaním, a přesto zhubnete

Odborníci se stále neshodli na tom, jestli večerní konzumace jídla vede k nabírání na váze. Ovšem jedna věc je jistá: pokud chcete zhubnout, musíte vytvořit kalorický deficit. Počet kalorií, které denně přijmete a spálíte, je velmi důležitý.  

Účinky zeleného čaje na organismus

Tipy, jak správně nastartovat Váš metabolizmus

Jak jistě mnoho z vás tuší, mít rychlý metabolizmus přináší mnoho výhod i nevýhod. Mimo jiné výhody zde patří zejména rychlé a účinné pálení tuků.

Účinky zeleného čaje na organismus

Sestavení zdravého jídelníčku - makroživiny

Chcete-li začít se zdravým stravováním a jíst podle předem stanoveného a vypočítaného jídelníčku, můžete si jej nechat sestavit u odborníka. Pokud však nechcete investovat stovky korun do výživového poradce a raději si sestavíte stravovací plán svépomocí, pak je potřeba nastudovat některé informace.

Účinky zeleného čaje na organismus

3 stravovací návyky k lepšímu zdraví

Zdraví je jedna z nejdůležitějších priorit co může být. Často ho ale zanedbáváme a volíme pohodlnější cestu. V tomhle článku vám dáme 3 skvělé tipy na tři zdravé a nenáročné metody prospěšné zdraví.

Účinky zeleného čaje na organismus

Elixír života: Meduňka lékařská

Tato jedinečná rostlina s milým názvem má v sobě skrytou nejednu výhodu. Lidé ji znají již odpradávna a i v dnešním moderním farmaceutickém světě si stále drží své čestné místo v popředí. Čím to je?

Účinky zeleného čaje na organismus

4 cviky které Vám dopomůžou k sexy zadečku

Stále se díváte na ty sexy zadečky svých kamarádek s mírnou závistí? Vidíte kamarádky v leginách, kterým to neskutečně sekne? Lamentujete, že chcete taky takový zadek, ale nic s tím neděláte? Nejvyšší čas začít! 

Účinky zeleného čaje na organismus

7 nejlepších cviků pro efektivní tvarování Vašeho těla

Mít perfektně tvarovaný zadek je dnes IN. Chcete-li své cvičení zaměřit právě na hýždě musíte vyzkoušet tyto cviky. Zařaďte je do své denní rutiny

Účinky zeleného čaje na organismus

Jízda na koloběžce - ideální na hubnutí a bolest zad

Většina koloběžkářů Vám nespíše řekne, že jízda na koloběžce je pro ně především zábava. Bláhodárné účinky na jejich tělo, zdraví si neuvědomují a to je dobře. To co nás baví se provozuje lépe. 

Účinky zeleného čaje na organismus

Zbavujete se nadváhy: 3 lži, na které zapomeňte

Začínáte bojovat s nadváhou? Zapomeňte na zažité mýty a lži. Boj s nadváhou je dlouhodobý proces a lidé jej často vzdávají, protože podléhají různým mýtům. Jsou frustrovaní s (ne)výsledků. Zbavte se těchto lží a motivujte se k lepším výsledkům

Účinky zeleného čaje na organismus

Špaldové wafle

Jak na Špaldové wafle? Zkuste recept na špaldovou pochoutku

300x300-vyzva21dni-zeny1.png
X
Zůstaňte s námi ve spojení